Nieściągalne pożyczki bankowe i pozabankowe

Zastanawiam się nad tym, jaki odsetek udzielonych pożyczek zmuszone są wpisać w straty swej działalności banki oraz parabanki. Banki udzielają pożyczek osobom znajdującym się w lepszej sytuacji finansowej w porównaniu do parabanków które udzielają pożyczek dla zadłużonych osób czyli tym, które mają zadłużenia odnotowane w BIK, w rejestrach długów, które mają komornika na pensji i generalnie stosunkowo niskie zarobki. Jeżeli pożyczki nie są zabezpieczone zastawem albo hipoteką http://windykator.info.pl/o-wyzszosci-zastawu-nad-hipoteka/ czyli w tym drugim przypadku – na nieruchomości dłużnika, to z odzyskaniem pieniędzy może być problem zwłaszcza wtedy gdy egzekwowane będą zobowiązania także z wniosków innych wierzycieli. Na dodatek wielu zadłużonych pożyczkobiorców zwalnia się z pracy i idzie pracować na czarno albo dogaduje się z pracodawcą tak, ze otrzymują tylko wynagrodzenie minimalne które nie podlega egzekucji. Co więcej zaś, to otrzymują od pracodawcy „na lewo”. Pozabankowe firmy udzielające pożyczek dla zadłużonych dlatego też ustanawiają oprocentowanie rzeczywiste swych pożyczek na znacznie wyższym poziomie niż banki swoich kredytów. Chodzi o to, aby zarobki na spłaconych i odzyskanych pożyczkach z nawiązka pokrywały straty z tytułu nieodzyskanych trudnych pożyczek.

Wspomniałem wcześniej także o zabezpieczonych pożyczkach. Zabezpieczenie rzeczowe znacznie minimalizuje ryzyko straty, teoretycznie nawet do zera. Należy jednak wiedzieć o tym, że szczególnie pożyczki które są zabezpieczone hipotecznie, nieprędko uda się odzyskać jeżeli egzekucja będzie toczyć się z nieruchomości bo ta trwa często latami.

2 myśli na temat “Nieściągalne pożyczki bankowe i pozabankowe

  1. A co jeśli mam umowę o pracę na pół etatu i umowę zlecenie na ileś godzin. Suma obu nie przekracza najniższej krajowej ,czy z tej umowy zlecenia komornik może zająć to umowę zlecenie??

    • Najniższe krajowe wynagrodzenie które jest wolne od zajęcia dotyczy pracy na pełen etat. Jeżeli Pracując na pół etatu zarabia Pani więcej niż połowę średniej krajowej, to komornik zajmie to co powyżej tej połowy. Podobnie np. przy 1/4 etatu – jeżeli dłużnik zarabia powyżej 1/4 najniższej krajowej, to komornik zabierze to co zarobił powyżej tej 1/4 krajowej. Analogicznie przy stałej umowie – zleceniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *