Pożyczka a kredyt i oprocentowanie nominalne a rzeczywiste

Udzielenie pożyczki gotówkowej polega na przekazaniu przez jeden podmiot zwany pożyczkodawcą określonej w umowie pożyczki kwoty pieniężnej drugiemu podmiotowi zwanemu pożyczkobiorcą do swobodnego dysponowania nimi, na określony w umowie okres czasu. Po upływie okresu czasu na jaki pożyczka została zawarta, pożyczkobiorca zobowiązany jest zwrócić pożyczoną kwotę pieniędzy powiększona o narosłe odsetki o ile zostały zawarte w umowie pożyczki. Pożyczka różni się od kredytu praktycznie przede wszystkim właśnie tym, że pożyczkobiorca może ją przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczkodawca może być zarówno bank jak również inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą a także osoba prywatna. I tak też, prócz pożyczek bankowych, dostępne są na rynku także pożyczki pozabankowe i pożyczki od osób prywatnych, zwłaszcza tych zrzeszonych na portalach społecznościowych (których jest chyba coraz mniej). Bankowe pożyczki hipoteczne, najtańsze z pożyczek: http://kredytowo.info.pl/dlaczego-pozyczki-hipoteczne-sa-tansze/ bywają alternatywą zamiast kredytu samochodowego a tym samym zamiast leasingu jak idzie o finansowanie zakupu samochodu.

Nie oprocentowanie nominalne tylko oprocentowanie rzeczywiste – Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania czyli w skrócie: RRSO. To tego wskaźnika wypatrujcie na ofercie pożyczki gotówkowe, kredytu, w umowie. To tenże wskaźnik zawiera w przybliżeniu informację o pełnym koszcie kredytu. Nie żadne tam oprocentowanie nominalne. Zobaczcie, jak często chwalą się banki w ofertach swych kredytów ich niskim oprocentowaniem nominalnym a jak skrywają RRSO, ciężko je wypatrzyć. A ponieważ uchodzą za instytucje społecznego zaufania, więc sporo kredytobiorców daje się nabrać na te sztuczki z oprocentowaniem nominalnym (kilka razy niższym od oprocentowania rzeczywistego) – nawet po podpisaniu umowy o kredyt jeszcze nie wiedzą o tym, że kredyt będzie je kosztował nawet kilka razy więcej niż wynosi jego oprocentowanie nominalne. Już bardziej uczciwsze w tym zakresie często bywają firmy pożyczkowe które podają realny koszt pożyczki co do grosza. Taka prezentacja kosztów widoczna jest przede wszystkim w ofertach pożyczek – chwilówek online.

Jedna myśl na temat “Pożyczka a kredyt i oprocentowanie nominalne a rzeczywiste

  1. Po pozabankową pożyczkę sięgają głównie te osoby których zdolność kredytowa jest zbyt niska na to, by uzyskać pożyczkę gotówkową w banku. Chodzi o negatywną historię kredytową odnotowana w bazie BIK oraz o zbyt niskie zarobki, zarobki częściowo zajęte przez komornika lub brak zarobków w ogóle. Dla takich osób polecam przede wszystkim pożyczkę Provident. Jednak pozabankowa gotówka to także szybkie chwilówki szczególnie te online. Biorą je niekoniecznie same osoby zadłużone czy bezrobotne ale też po prostu tacy pożyczkobiorcy, którym potrzebne jest kilkaset złotych w godzinę czasu na koncie, często z powodu pojawienia się pilnego, nieprzewidzianego wydatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *