Zamknięcie konta bankowego a uzyskanie potwierdzenia przelewu

Cztery lata temu spłaciłem pożyczkę w parabanku, wkrótce wyjechałem za granicę gdzie mieszkam do dnia dzisiejszego a przed wyjazdem zlikwidowałem konto bankowe z którego wykonałem zapłatę. Mama w Polsce poinformowała mnie teraz, że z tej firmy pożyczkowej przysłali mi wezwanie do zapłaty tej pożyczki którą już przecież spłaciłem. Skontaktowałem się z nimi telefonicznie i powiedziałem, że zapłaciłem i kiedy z grubsza miało to miejsce ale opryskliwa pracownica powiedziała mi, że gdybym zapłacił, to mieliby na koncie a na pewno nie mają i że takie numery że niby przelew nie doszedł to zna i żebym wymyślił coś innego ale szybko, bo niedługo wyślą pozew do sądu i odwiedzi mnie komornik. Proszę o poradę w związku z tym, jak ja mogę w takiej sytuacji udowodnić im, że zapłaciłem?

Historia operacji na koncie bankowym przechowywana jest przez banki nawet po zamknięciu konta bankowego, minimum przez pięć lat. Obowiązek ten nakłada na banki Ustawa o rachunkowości. Odpłatnie może Pan zatem uzyskać w banku papierowe, potwierdzone przez bank potwierdzenie wykonania przelewu. Dodatkowo można w ewentualnym procesie o zapłatę złożyć do sądu wniosek o zobowiązanie firmy pożyczkowej do przedstawienia historii operacji na ich koncie firmowym w celu wskazania, że otrzymali od Pana przelew; ale to rada raczej dla tych którzy już nie mogą uzyskać wtórnika potwierdzenia przelewu (bo konto zlikwidowali ponad pięć lat temu).

A tak w ogóle, to roszczenia z tytułu pożyczki udzielonej przez parabank ulegają przedawnieniu po trzech latach: https://www.przedawnienie.com.pl/przedawnienie-roszczenia-z-tytulu-pozyczki-udzielonej-przez-firme-ktora-nie-jest-firma-pozyczkowa/. Skoro cztery lata temu pożyczka była wymagalna, to teraz roszczenie parabanku byłoby już przedawnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *